Короткий огляд бухгалтерських новин
Воєнний стан та загальну мобілізацію продовжили до 15 листопада
Воєнний стан та загальна мобілізація продовжені з 05 годин 30 хвилин 18 серпня строком на 90 днів відповідними Законами України й Указами Президента щодо продовження воєнного стану та загальної мобілізації.
З 1 серпня діють нові форми ПН та РК
ДПСУ проінформувала, що з 1 серпня 2023 року ПН та РК, які платники ПДВ надсилають на реєстрацію (у тому числі й ПН та РК, які складені до 01.08.2023 р. та не зареєстровані в ЄРПН), мають бути складені за новими формами. Самі форми ПН і РК залишилися незмінними, крім окремої примітки. В Е-кабінеті ДПС нові форми ПН та РК мають коди: J1201015 – для юросіб; F1201015 – для фізосіб.
Скасовано воєнні податкові пільги
Набрав чинності Закон від 30.06.2023 р. №3219-IX. Тож з 1 серпня скасовано воєнні податкові пільги та спецгрупу ЄП. Також розпочнуться перевірки ДПС. Податківці 07.08.2023 р. оновили свій план-графік та планують у 2023 році провести 1277 планових перевірок.
Окремо податківці наголосили, що документальні перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ, розпочаті до 24 лютого 2022 року та незавершені, з 1 серпня проводитимуться в окремих платників ЄСВ.
Відновлено строки надання ІПК та розгляду скарг
За інформаційним листом ДПС № 4 з 1 серпня відновлюються строки надання ІПК, розгляду скарг платників податків, надання платниками податків відповідей на запити ДПС.
Поповнення карток готівкою через термінали через номер телефону
З 1 серпня квитанції за результатами операцій із внесення готівки за допомогою терміналів для її зарахування на рахунки додатково повинні містити номер мобільного телефону платника. Такі норми передбачено постановами Нацбанку №90 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України» та №89 «Про внесення Змін до Інструкції про порядок організації касової роботи банками та проведення платіжних операцій надавачами платіжних послуг в Україні».
Збільшено штраф за найм іноземців без дозволу на роботу
20 серпня набрав чинності Закон №3196-IX «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо вдосконалення законодавства у сфері міграції» . Новою статтею 185-14 КУпАП передбачено встановлення адміністративної відповідальності за вчинення злісної непокори законному розпорядженню чи вимозі працівника ДМС під час виконання ним службових обов’язків, пов’язаних із запобіганням та протидією нелегальній (незаконній) міграції, іншим порушенням міграційного законодавства. Також встановлено адміністративну відповідальність іноземних громадян та українських громадян – фізичних і посадових осіб за порушення законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, та посилено штрафні санкції за низку порушень міграційного законодавства.
1. Нова форма декларації з ПДВ
01.08.2023 набув чинності наказ Мінфіну від 17.05.2023 №256 «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України», яким внесено зміни до форм податкової звітності з ПДВ та Порядку їх заповнення і подання, затверджених наказом Мінфіну від 28.01.2016 №21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за №159/28289 (зі змінами).
Застосування форм з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну №256, починається з 01 вересня 2023 року. Тобто, перша декларації з ПДВ за новою формою подається починаючи із звітного (податкового) періоду за серпень 2023 року.
Також починаючи з 01 вересня 2023 року за оновленою формою подається уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок.
Сама форма декларації з ПДВ залишилися незмінною, крім рядка 20.2.1.
2. Мінфін оновив Порядок надіслання контролюючими органами ППР
Мінфін Наказом від 04.07.2023 р. №368 (зареєстрований в Мін’юсті 20.07.2023 р. за №1228/40284) вніс зміни до Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків. А згодом ще підкоригував його наказом від 28.07.2023 р. №413.
Порядок та форми ППР привели у відповідність до:
– статті 58, пунктів 11, 56 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ (доповнено підстави, у разі встановлення яких за результатами перевірки контролюючим органом надсилається (вручається) платнику податків ППР; розширено інформацію, яка повинна міститись у ППР, прийнятих за результатами перевірки);
– вимог ПКУ визначення підстав щодо застосування ППР форми «Ш» у пункті 2 розділу ІІ Порядку, доповнення підпункту 4 пункту 4 розділу ІІ Порядку положенням щодо урахування вимог пункту 11 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу під час оформлення ППР за результатами перевірок, які були розпочаті до 01 січня 2021 року.
3. Змінено порядок прийняття рішень комісією ДПС щодо заблокованих ПН/РК
Мінфін наказом від 14.07.2023 р. №394 (зареєстровано в Мін’юсті 31.07.2023 р. за №1283/40339) затвердив зміни до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Згодом його ще підкориговано наказом Мінфіну від 04.08.2023 р. №428.
Зокрема, уточнено, що рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК у Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, прийматимуть комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС.
Комісія регіонального рівня прийматиме рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилатиме його платнику ПДВ засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог ПКУ та Законів «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронні довірчі послуги».
Платник податку, який склав ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких ПН/РК в Реєстрі може подати такі документи:
- договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
- інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у ПН/РК, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
У разі коли у квитанції до ПН/РК зазначено код товару / послуги згідно з УКТЗЕД/умовним кодом товару / ДКПП, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації ПН/РК, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.
Подання письмових пояснень та копій документів до розрахунків коригування, у яких передбачено зменшення суми компенсації вартості товарів / послуг їх постачальнику, матиме право ініціювати отримувач (покупець), для чого:
- отримувач (покупець) надсилає такі пояснення та копії документів постачальнику (продавцю) в електронному вигляді через електронний кабінет;
- постачальник (продавець) подає такі пояснення та копії документів до ДПС.
Отримувач (покупець) отримує через електронний кабінет інформацію щодо дати подання пояснень та копій документів постачальником (продавцем) і результату розгляду таких пояснень, а також копій документів комісією регіонального рівня.
У новій редакції також викладено додаток 2 “Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних територіальних органів ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних”.
Накази наберуть чинності через 15 днів з дня офіційного опублікування.
4. Законопроєкти щодо передачі ПФУ адміністрування ЄСВ
У ВРУ зареєстровані три законопроєкти про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо адміністрування ЄСВ (№9569, №9570, №9571).
Їх розроблення обумовлене необхідністю покращення ефективності адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ). Як зазначено у пояснювальних записках, метою прийняття є:
- покращення адміністрування в системі загальнообов’язкового соціального страхування працюючих громадян внаслідок зменшення адміністративних структур управління;
- запровадження єдиної системи управління коштами та єдиної інформаційної системи;
- посилення державного контролю за використанням коштів соціального страхування.
З огляду на це пропонується з 1 січня 2024 року об’єднати адміністративні структури та покласти адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на Пенсійний фонд України.
Таким чином, взяття на облік страхувальників, забезпечення збору та обліку страхових коштів, контроль за повнотою та своєчасністю їх сплати, ведення Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, у тому числі персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб, здійснюватиме Пенсійний фонд України відповідно до законодавства.
Відповідно сплата єдиного внеску здійснюватиметься у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду.
Платник ЄСВ буде зобов’язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до територіального органу Пенсійного фонду за місцем обліку платника єдиного внеску (прибрано уточнення основним). Подавати звітність про нарахування ЄСВ потрібно буде через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду в електронній, а страхувальникам, у яких кількість застрахованих осіб не перевищує п’ять осіб – за їх вибором у паперовій формі, у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах соціального захисту населення та Фондом загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Велика ймовірність, що замість квартальної єдиної звітності бухгалтерам впровадять дві. При цьому подавати потрібно буде:
- щомісячну звітність з ЄСВ до ПФУ;
- щоквартальну звітність з ПДФО та ВЗ до ДПС.
Також і ФОПам доведеться подавати до ПФУ окремий річний звіт про нарахований за себе ЄСВ, а не у складі річної декларації. Крім розділення звітності, законопроєктом пропонується зобов’язати ФОПів сплачувати ЄСВ “за себе” щомісяця.
До того ж перевірками з ЄСВ тепер також займатиметься ПФУ.
Навіть СБУ раніше звернулась до Гетманцева задля переведення квартальної єдиної звітності для роботодавців на щомісячну. В СБУ наголосили, що квартальна форма є однією із загроз нацбезпеці та націнтересам України.
5. Створення Єдиного реєстру кваліфікацій
На сайті ВРУ зареєстровано законопроєкт №9630 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення національної системи кваліфікацій відповідно до актуальних потреб ринку праці та інших питань.
Метою законопроєкту є впорядкування системи кваліфікації та створення Єдиного реєстру кваліфікацій (Класифікатора професій) шляхом об’єднання Національного класифікатора професій, Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, Реєстру кваліфікацій, їх діджиталізації та синхронізації з іншими базами даних, щоби процес обміну та доступу до інформації про професійні кваліфікації був швидкий, прозорий та відповідав потребам ринку праці у реальному часі.
Також проєкт розроблено з метою удосконалення законодавства у сфері зайнятості населення та трудової міграції, у частині інформування про попит на робочу силу (вакансії).
6. Мінфін підкоригує додаток РІ до декларації з податку на прибуток
22 серпня 2023 року ДПСУ оприлюднила проєкт наказу Мінфіну «Про затвердження Змін до додатка РІ до рядка 03 РІ Податкової декларації з податку на прибуток підприємств». Його розроблено з метою приведення додатка РІ до рядка 03 РІ Податкової декларації з податку на прибуток підприємств у відповідність до Закону України від 30.06.2023 р. №3219.
Зокрема, Законом №3219 пункт 4-1 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ викладено у новій редакції щодо визначення різниць для:
- збільшення фінансового результату до оподаткування на:
суму доходу, отриманого як оплата за товари (роботи, послуги), відвантажені (надані) під час перебування на спрощеній системі оподаткування, вартість яких згідно з правилами національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності визнано у складі доходу під час перебування на такій системі;
суму собівартості відвантажених (наданих) таких товарів (робіт, послуг), що врахована у податковому (звітному) періоді у складі витрат згідно з правилами національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності;
- зменшення фінансового результату до оподаткування на:
суму собівартості таких товарів (робіт, послуг), що врахована у складі витрат згідно з правилами національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності під час перебування платника на спрощеній системі оподаткування;
суму доходу, визнаного згідно з правилами національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, у вигляді вартості товарів (робіт, послуг), відвантажених (наданих) у такому періоді в частині суми їхньої попередньої (авансової) оплати, отриманої під час перебування платника на спрощеній системі оподаткування, та оподаткованого єдиним податком.
У зв’язку з цими змінами додаток РІ до рядка 03 РІ Податкової декларації приводиться у відповідність до цих положень ПКУ.