Обов’язковий аудит фінансової звітності. Хто і коли має подавати аудиторський висновок?

Про користь ініціативного аудиту сказано чимало. Він проводиться за бажанням засновника, власника чи керівництва організації, інших підстав для нього не потрібно. Проте є ще й обов’язковий аудит річної фінансової звітності, який проводиться у суворій відповідності до законодавчих норм і не залежить від волі зазначених суб’єктів. Далі ми розкажемо про те, що таке аудит фінансової звітності, як та хто його проводить. 

Що таке обов’язкова аудиторська перевірка та що вона дає?

Обов’язковий аудит фінансової звітності це щорічна незалежна перевірка показників фінансової діяльності суб’єктів господарювання, які відповідно до законодавства зобов’язані оприлюднювати чи надавати таку фінансову звітність разом з аудиторським звітом.

До таких суб’єктів господарювання належать:

  • Публічні акціонерні товариства (ПАТ).
  • Державні підприємства та суб’єкти господарювання, що отримують державну допомогу.
  • Великі та середні підприємства.
  • Банки та фінансові установи.

Результати обов’язкової аудиторської перевірки дозволяють:

  • Оцінити ступінь достовірності фінансової звітності та бухгалтерського обліку,  а також їх відповідності результатам господарської діяльності підприємства.
  • Зробити висновок про повноту та належність бухгалтерського обліку середніх та великих підприємств.
  • Виявити факти навмисних та необережних викривлень  у сфері фінансово-бухгалтерського обліку.
  • Оцінити повноту та достовірність облікової документації, що відображає виконання податкових  обов’язків підприємств.
  • Оцінити ефективність виконання договірних зобов’язань, у яких бере участь підприємство.
  • Виявити причини, умови та наслідки порушень законодавства у сфері бухгалтерського обліку, фінансової та податкової звітності.

Результати обов’язкового аудиту середніх підприємств є дуже важливими для отримання або продовження ліцензій та інших дозвільних документів, що дають право на зайняття певними видами комерційної діяльності.

Аудит фінансової звітності має значення для:

  • Визначення та мінімізації фінансових ризиків компанії.
  • Виявлення та мінімізації порушень у частині ведення, подання річної фінансової звітності.
  • Виправлення невідповідностей у бухгалтерській звітності.
  • Підготовки до перевірки державних та комерційних підприємств контролюючими органами, мінімізації ризиків, штрафів та санкцій.
  • Покриття виявлених матеріальних збитків.

Бонусною перевагою обов’язкового фінансового аудиту середніх та великих підприємств є підвищення довіри до звітності підприємства з боку зацікавлених осіб: потенційних інвесторів, акціонерів чи клієнтів.

В який термін потрібно подавати результати обов’язкового аудиту?

Відповідно до ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» платники податку на прибуток зобов’язані оприлюднювати річну звітність разом з аудиторським звітом. З 2018 року аудит фінансової звітності є обов’язковим для підприємств усіх форм власності, показники яких за два роки поспіль відповідають принаймні двом із трьох критеріїв:

  • Активи підприємства складають від 4 до 20 млн. євро.
  • Чистий прибуток від реалізації продукції — від 8 до 40 млн. євро.
  • Середня чисельність працівників від 50 до 250 осіб.

Термін подання аудиторського висновку — не пізніше 10 червня року, наступного за звітним. У разі неподання (несвоєчасного подання) річної звітності застосовується відповідальність, передбачена пунктом 120.1 статті 120 цього Кодексу.

Хто може провести обов’язковий аудит фінансової звітності?

Будь-які юридичні особи повинні публікувати фінансову звітність про свою діяльність, яка є загальнодоступною. Від того, якими будуть результати обов’язкового аудиту підприємств, залежить не лише їхня репутація та комерційний успіх, а й економічна політика країни та міжнародний престиж вітчизняного бізнесу.

Станом на 2024 рік в Україні обов’язковий річний аудит фінансової звітності можуть проводити лише аудиторські фірми, які зареєстровані в Реєстрі аудиторів і суб’єктів аудиторської діяльності. Важливо, щоб ці аудитори мали необхідну кваліфікацію, досвід роботи та дотримувалися вимог незалежності.

Ось чому до обов’язкового аудиту фінансової звітності краще залучати перевірених фахівців, які не пов’язані корпоративними зв’язками з компанією чи контролюючими органами. Наша команда може допомогти у виконанні аудиту фінансової звітності вашого підприємства, за підсумками якого ви отримаєте впевненість у тому, що ваша фінансова звітність не містить суттєвих викривлень. Вартість аудиту залежить від розміру підприємства, характеру його діяльності, кількості транзакцій  та додаткових послуг.