Що таке майстер-файл: особливості глобальної документації з трансфертного ціноутворення

Закон України №466 охоплює та регламентує окремі стандарти, правові норми зі встановлення контролю за трансфертним ціноутворенням. Нагадаємо, що трансфертне ціноутворення є сферою податкового права, що встановлює справедливість операцій між замовниками та контрагентами. Відповідно до норм зазначеного закону, мова йде про трирівневу систему документування для компаній з міжнародним капіталом. Така система передбачає подання глобальної документації з ТЦУ до контролюючих державних органів. У нашій статті пропонуємо детальніше розглянути особливості відповідної документації, перелік інформації, яка має обовʼязково відображатися у мастер файлі.

 

Майстер-файл або глобальна документація з ТЦУ – це що?

Глобальна документація з трансфертного ціноутворення (майстер-файл) є певним документом або сукупністю документів, що складаються компаніями у довільній формі. Вони обовʼязково мають відображати такі відомості:

  • Систему, структуру організації групи компанії з міжнародним капіталом. Обовʼязково зазначається перелік країн, в яких учасники мають право здійснювати власну діяльність.
  • Дані щодо роботи міжнародної групи. Мова йде про головні фактори, які створюють економічний результат діяльності, джерела постачання та розмір найбільшого прибутку. Також потрібно відобразити перелік договорів, які спрямовані на отримання або надання послуг, певних робіт. Відповідно до чинного українського законодавства у майстер-файлі проводиться також аналіз функціональної роботи всіх учасників групи, зазначаються укладені угоди, які стосуються процедури реструктуризації підприємства та відчуження цінних паперів.

У глобальній документації з ТЦУ варто вказати всі нематеріальні активи, які брали участь у діяльності міжнародної групи, та відомості щодо чинних односторонніх договорів, що укладались між учасниками МГК. Надається також обовʼязково консолідований економічний звіт, актуальний за фінансовий річний період. Консолідована фінансова звітність має відображати фінансове становище підприємства, результати його діяльності, рух грошових коштів юр особи та всіх дочірніх компаній як єдиної економічної одиниці.

Необхідно зазначити, що запит про надання майстер-файлу може надсилатися у проміжок 12-36 місяців з дати завершення фінансового року, що встановлюється МГК, до якої належать платники податків. Глобальна документація з ТЦУ надається платниками податків до Державної податкової служби протягом 90 (девʼяносто) календарних днів з дати отримання відповідного запиту. 

 

Особливості подачі майстер-файлу

На сьогоднішній день статею 39.4.7. ПКУ визначено наповнення майстер файлу, зокрема:

  • Організаційну структуру міжнародної групи компаній;
  • загальний опис діяльності міжнародної групи компаній;
  • нематеріальні активи, які використовуються міжнародною групою компаній в своїй діяльності;
  • фінансову діяльність міжнародної групи компаній;
  • консолідовану фінансову звітність міжнародної групи компаній за останній фінансовий рік, а у разі її відсутності – іншу консолідовану звітність, підготовлену для управлінських, податкових або інших цілей;
  • перелік і стислий опис існуючих односторонніх договорів про попереднє узгодження ціноутворення, податкових роз’яснень компетентних органів держав (територій), які застосовуються в угодах між учасниками міжнародної групи компаній і пов’язані з розподілом доходів між державами (територіями).

 Подавати документи можна у паперовій або електронній формі за умови дотримання всіх вимог українських законів щодо електронного документообігу.                           

Наслідки неподання майстер-файлу до ДПС

Звітність та документація з трансфертного ціноутворення відповідно до чинного українського законодавства є обовʼязковою для подачі до Податкової служби України. Це означає, що неподання глобальної документації з ТЦУ супроводжується відповідною відповідальністю. У пункті 3 статті 120 ПКУ зазначено наступне – якщо платники податків не подають до державної податкової служби всі необхідні документи, їм буде виписаний штраф, який розраховується у розмірі 300 прожиткових мінімумів.

Несвоєчасне подання майстер-файлу може призвести до накладання штрафних санкцій у розмірі 3 ПМ за кожний прострочений день. Проте загальна сума штрафу обмежується 300 прожитковими мінімумами. Єдиною можливістю уникнути накладання штрафних санкцій є документальне підтвердження неможливості виконати зобовʼязання або виникнення форс-мажорних обставин, які звільняють компанію від фінансової відповідальності за відповідні правопорушення.