Звіт про відповідність резидента Дія Сіті: що це таке та навіщо потрібно?

 

17 лютого 2024 року набрала чинності Постанова №163, яка була ухвалена українським урядом. Відповідно до цього нормативного акту резиденти Дія Сіті зобовʼязані щорічно подавати звіт про відповідність і незалежний висновок від аудитора. Відповідні документи подаються до Мінцифри, що регламентується статтею 13 Закону України №1667 щодо стимулювання розвитку цифрової економіки. Що це за звіт і для чого він потрібен? Які особливості передбачає Постанова №163? Про це детальніше поговоримо в нашій публікації.

Що таке звіт про відповідність?

Після набрання чинності Постанови №163 у багатьох резидентів Дія Сіті почали виникати питання щодо особливостей та нюансів звітування. Розберемося з головними особливостями звітності, починаючи з того, що саме потрібно подавати до Мінцифри резидентам Дія.City.

І так, звітність резидентів Дія Сіті передбачає надання:

  • початкового звіту про відповідність резидента вимогам, незалежний висновок;
  • річний звіт про відповідність вимогам, незалежний висновок.

Важливе уточнення! Початковий звіт про відповідність потрібно подавати виключно у тому випадку, якщо статус резидента Дія Сіті було отримано вже після 17 лютого 2024 року. Це означає, що даний документ потрібно надавати особам, які отримали резидентство вже після набрання Постановою чинності.

Відповідно до ст. 13 (частина 4) Закону №1667, звіт про відповідність обовʼязково повинен містити в собі наступні фактори:

  • Запевнення резидента Дія.City про відповідність абсолютно всім вимогам, які визначені у статті 5 згаданого вище закону.
  • Інформація про розмір середньомісячної плати працівникам та, у разі залучення, ГІГ-спеціалістам. Відомості подаються абсолютно за кожний календарний місяць конкретного звітного періоду.
  • Дані щодо середньооблікової кількості працівників та, у разі залучення, ГІГ-спеціалістів резидента за кожен календарний місяць в рамках звітного періоду.
  • Інформація щодо розміру частки кваліфікованого доходу, який був отриманий у звітному періоді, у загальному прибутку резидента Дія.City за цей же строк.
  • Відомості про розмір прибутку резидента, який набув свій статус відповідно до частини 3 статті 5 Закону №1667 та пункту 292.1.2 Податкового кодексу України, за звітний період та календарний рік, який передує тим, в якому відбувається подання звітності та коли була подана заява про набуття статусу резидента.

Необхідно розуміти, що річний звіт про відповідність повинен складатися безпосередньо резидентами Дія Сіті. Проте вони можуть також залучати сторонніх фахівців для підготовки звітності. В обох випадках відповідальність за дані, що містяться у звіті, лежить виключно на керівникові резидентів або особі, яка вчиняє певні дії від їх імені. Інформація про відповідальну особу мають бути зазначені в Єдиному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців. Такий порядок регламентується Постановою №1492 та Порядком подання, розгляду звітів про відповідність.

Періоди звітності

Резидентство дія сіті передбачає подання звітності за певні періоди. Компаніям потрібно звітуватися за такі періоди:

  • Початковий звіт за підсумками 3 повних календарних місяці, наступних за тим, у якому було набуто статус резидента.
  • Річний звіт за період з дати набуття статусу та до 31 грудня календарного місяця.

У наступні терміни подання звітності компанії мають звітувати наступним чином:

  • Початковий звіт обовʼязково подається до останнього дня 6 календарного місяця, наступного за тим, коли було набуто статус.
  • Річний звіт подається до 1 червня року, який є наступним за звітний період.

Резидентам обовʼязково потрібно дотримуватися цих норм, оскільки вони регламентуються чинним законодавством України.

Яка форма звіту про відповідність та особливості подання?

Дізнатися більше про Дія Сіті можна на нашому сайті та офіційному сайті Мінцифри України. Обовʼязково рекомендуємо звернути увагу на форму звітності, яку має подавати абсолютно кожен резидент Дія.City. Пропонуємо зупинитися детальніше на основних елементах звіту про відповідність. Ними є:

  • Найменування компанії-резидента (повна назва).
  • Код ЄДРПОУ юридичної особи.
  • Звітний період.
  • Інформація щодо відповідності компанії вимогам Законодавства в частині критеріїв середньомісячної винагороди, середньої кількості працівників та гіг-спеціалістів та розміру кваліфікованого доходу.
  • Відомості щодо подання або неподання незалежного висновку, який надається виключно субʼєктом аудиторської діяльності. Обовʼязково зазначається інформація про аудитора.
  • Відомості про відповідальну особу, яка має право звертатися та виконувати певні дії від імені резидента (заявника).                                                                                    

Інформація, яка має міститися у звіті, розглядалась в нашій статті вище. Подавати звітність резиденти можуть відповідно до Постанови №1492 двома способами – через портал Дія Сіті https://city.diia.gov.ua або надсиланням документів на електронну пошту Міністерства цифрової трансформації України, що призначена для взаємодії з резидентами та заявниками.



Незалежний висновок аудитора – що це таке?

Окрім звіту про відповідність, резиденти Дія Сіті мають також подавати до регуляторного органу незалежний висновок аудитора. Юридичні особи зі статусом резидента мають звернутися до незалежного субʼєкта аудиторської діяльності для завірення звіту про відповідність для виконання вимог українського законодавства. Тому варто зупинитися на Незалежному висновку детальніше.

Відповідно до МСЗНВ 3000 та Закону України №1667-ІХ Звіт з надання впевненості та Незалежний висновок аудитора є тотожними, взаємодоповнюючими назвами. Необхідно наголосити на тому, що 5 пункт статті 13 відповідного Закону регламентує можливість подавати незалежний висновок виключно тими субʼєктами аудиторської діяльності, які мають право проводити аудит фінансової звітності компаній.

Згідно з українським законодавством, незалежний висновок надається аудитором як результат перевірки інформації від резидента Дія.City, що викладається у звіті про відповідність за звітний період. У пунктах 2 і 3 ст. 13 Закону №1667-ІХ зазначено наступне:

  • Незалежний аудиторський висновок за підсумками виконаної перевірки тверджень резидента, які були викладені у початковому звіті про відповідність. Це здійснюється при першому поданні звітності.
  • Якщо будуть виявлені уповноваженим органом розбіжності між даними, що зазначені у початковому звіті про відповідність та фінансовій звітності, подається запит резиденту Дія.City щодо необхідності надання ним незалежного аудиторського висновку. Відповідний документ має бути поданий до контролюючого органу протягом 60 (шістдесяти) днів з дати отримання запиту.
  • Незалежний аудиторський висновок подається також до річного звіту про відповідність. Аудит проводиться інформації, яка зазначається у річному звіті про відповідність резидента.

Варто наголосити, що регламентація Незалежного висновку виконується відповідно до міжнародних стандартів МСЗНВ 3000. Розглянемо детальніше цілі відповідного стандарту:

  • Отримання обґрунтованої або обмеженої впевненості щодо того, чи дані про предмет завдання не мають суттєвого викривлення.
  • Надати аудиторський висновок щодо результатів вимірювання, оцінки предмета завдання у письмовому звіті, який містить обґрунтування впевненості в наданій інформації, опис підстави для зроблених висновків.

Важливо розуміти, що незалежний висновок не є «стандартним» аудитом, тому і зʼявляється необхідність застосування МСЗНВ 3000 та зміни «завдання з аудиту» на таке поняття як «завдання з надання впевненості». Розглянемо відповідне завдання детальніше.

Завдання з надання аудитором впевненості – це завдання, де головною метою практикуючих фахівців є отримання прийнятних та достатніх доказів для підготовки, надання висновку. Такий висновок має підвищити рівень довіри користувачів та інших сторін до інформації про предмет проведеної перевірки. Абсолютно кожне таке завдання класифікується за 2 критеріями – надання обґрунтованої або обмеженої впевненості.

Варто більше поговорити про завдання обґрунтованої впевненості. Це є завданням з наданням впевненості, в якому аудитори мають зменшити ризики до низького рівня з урахуванням різноманітних обставин. Висновки практикуючих спеціалістів субʼєкту аудиторської діяльності надаються у формі, що зможе передати думку фахівця щодо результатів вимірювання та оцінки головного предмета проведеної перевірки на відповідність основним критеріям.

У Порядку подання та розгляду звітності про відповідність зазначена вимога про надання саме обґрунтованої впевненості. Саме тому такий незалежний аудиторський звіт має містити мінімум наступні елементи (відповідно до МСЗНВ 3000):

  • назва, яка чітко зазначає, що документ є звітом щодо надання впевненості фахівця незалежного суб’єкта аудиторської діяльності;
  • адресата отримання звіту;
  • ідентифікацію або опис ступеня впевненості, який отриманий спеціалістом, а також дані про предмета завдання;
  • ідентифікацію використаних (застосовуваних) критеріїв;
  • опис значних властивостей обмежень, які асоціюються з оцінюванням чи вимірюванням предмета поставленого завдання щодо використаних критеріїв;
  • заяву фахівця, яка має привертати увагу читача до важливих факторів, застосовуваних критеріїв, розроблених під конкретну мету, та отриманих результатів з аудиторської перевірки;
  • ідентифікацію відповідальної за вимірювання, оцінку предмета завдання сторони, а також обовʼязковий опис відповідальності фахівця;
  • твердження про те, що завдання виконувалось з урахуванням міжнародного стандарту МСЗНВ 3000;
  • інформацію про те, що незалежна аудиторська компанія дотримується всіх вимог Міжнародного стандарту щодо управління якістю (МСУЯ) та інших необхідних нормативних актів;
  • заяву представника субʼєкта аудиторської діяльності про дотримання вимог незалежності та етики, які викладені у Кодексі РМСЕБ;
  • дані про виконані роботи, застосовані методики та правила, які стали базою для висновку фахівця;
  • висновок незалежного аудитора;
  • підпис фахівця;
  • дата подання звіту з надання впевненості;
  • юридична адреса субʼєкту аудиторської діяльності, в якій працює фахівець.

У Незалежному звіті обовʼязково має міститися вибірка документів, які використовувалися для розрахування зазначених у документі тверджень. Відповідна документація надається резидентом Дія Сіті субʼєкту аудиторської діяльності для проведення перевірки. Компанії мають подавати незалежному аудитору всі документи, які використовуються для ведення бухгалтерського обліку.

Важливе зауваження! Міністерство цифрової трансформації є державним органом виконавчої влади, тому не має права надавати рекомендації щодо вибору незалежної аудиторської компанії для подання Незалежного висновку. Діяльність таких організацій регламентується та регулюється відповідним Законом України та іншими чинними нормативно-правовими актами. Вибір аудитора повністю покладається на резидента Дія.City.

Підбиваємо підсумки

Починаючи з лютого 2024 року, компанії, які отримали статус резидента Дія Сіті, мають подавати до Мінцифри звіт про відповідність та незалежний висновок. В нашій статті було розглянуто всі нормативні акти та чинне українське законодавство, яке регламентує дане зобовʼязання юридичних осіб певних напрямків діяльності.

Важливо розуміти, що відповідальність за зміст та своєчасне подання звіту про відповідність повністю лежить на керівникові резидента. Регулярно, у встановлені законом строки, компанії мають подавати початкову та річну звітність, підтверджені незалежним висновком аудитора. Подання документів може відбуватися двома способами – через офіційний портал Дія.City або на електронну пошту Мінцифри, яка виділена для взаємодії з заявниками та резидентами. Форма звіту затверджена на державному рівні Постановою №1492.

Подання контролюючому органу Незалежного висновку передбачено Законом України №1667-ІХ. Даний документ має складатися за результатами перевірки фахівцем незалежного суб’єкта аудиторської діяльності відповідно до міжнародних стандартів та норм етики, встановлених відповідними Кодексами. В нашій статті ми розглянули детально основні положення та твердження, які мають обовʼязково міститися у незалежному висновку.

Головною задачею даного документу є надання обґрунтованої впевненості у зазначених компаніями правдивих відомостей щодо власної діяльності, що дозволить підвищити довіру користувачів до їх діяльності та створених продуктів, наданих послуг. Незалежний висновок є обовʼязковим до подання Мінцифри, тому варто не забувати про своєчасне залучення до його підготовки незалежних аудиторських компаній.