Як підготувати Звіт з ТЦУ: ключові кроки та рекомендації

Трансфертне ціноутворення є важливим елементом комерційної діяльності міжнародних компаній, які займаються виробництвом товарів та послуг для подальшої їхньої реалізації. Особливо воно важливе, коли операції здійснюються між підрозділами однієї й тієї ж або пов’язаних організацій. ТЦУ є процесом встановлення вартості товарів, послуг та інтелектуальну власність, що реалізуються між пов’язаними сторонами.

Сьогодні важливість належної підготовки документації та звітності з трансфертного ціноутворення важко переоцінити. Тому в нашій статті пропонуємо поговорити про особливості підготовки Звіту з ТЦУ. Розповімо про ключові кроки та запропонуємо важливі рекомендації, які допоможуть зі звітністю міжнародним компаніям.

Особливості українського законодавства з трансфертного ціноутворення

Перш ніж розпочати роботу над підготовкою звітних документів, необхідно розібратися з деякими особливостями українського законодавства. Відповідно до підпункту 3 пункту 4 статті 39 Податкового кодексу нашої країни № 2755-VI від 2 грудня 2010 року (зі змінами та доповненнями) платники податків, які здійснюють контрольовані операції, зобов’язані складати та зберігати документи з ТЦУ за всі звітні періоди.

Документи з трансфертного ціноутворення складаються у довільній формі, проте повинні містити конкретну інформацію, що обґрунтовує ціну у контрольованих операціях. Однак чинний податковий кодекс України визначає лише перелік необхідних відомостей, але не надає рекомендацій щодо змісту, процедури чи порядку її підготовки.

Варто також нагадати, що запити про подання до податкової документації з трансфертного ціноутворення надсилаються після 1 жовтня календарного року, який настає за роком, у якому здійснено контрольовану операцію. Платники податків зобовʼязані направити у центральний орган виконавчої влади, який відповідає за реалізацію державної податкової політики, звітність та документацію з трансфертного ціноутворення протягом 30 (тридцяти) календарних днів з моменту отримання відповідного запиту.

Контрольовані операції: що це таке і які підлягають податковому контролю?

Податкове законодавство визначає, які операції відносять до контрольованих. Під даним поняттям потрібно розуміти угоди між повʼязаними компаніями, які впливають на їхні податкові зобовʼязання. Мова йде про імпорт та експорт продукції, надання особливих послуг, угоди з різноманітними нематеріальними активами, придбання та продаж корпоративних прав, фінансові операції.

Відповідно, до контрольованих операцій юридичних осіб належать:

  • операції з інтелектуальною власністю;
  • взаємодія з підрозділами та постійними представництвами компаній-нерезидентів;
  • передання ризиків, активів та функцій нерезидентам.

Крім того, українським законодавством встановлено порогові значення для операцій, які підпадають під критерії контрольованих.

Документація з ТЦУ: з чого вона має складатися?

Групам міжнародних компаній потрібно розібратися не тільки в тому, що до трансфертних платежів належить, але і які відомості мають містити документи з ТЦУ. Документація має містити:

  • звіт про контрольовані операції та додатки до нього;
  • первинну документацію, повʼязану з контрольованими операціями (контракти або договори, довідки та сертифікати, декларації);
  • файли аналітичних досліджень;
  • аудиторський висновок та звітність юридичної особи.

У разі проведення перевірки компаній-нерезидентів, необхідно також надати фінансову звітність та аудиторські висновки юридичної особи. Якщо платник податків є частиною міжнародної групи компаній, необхідно підготувати та надати податковій угоди відповідної юридичної особи.

Основні етапи підготовки документації з трансфертного ціноутворення

Звіт про контрольовані операції має містити певну інформацію, про підготовку якої потрібно поговорити детальніше. Базовими етапами підготовки документації з ТЦУ є:

  1. Ідентифікація та аналіз операцій, які відносять до контрольованих. Цей крок передбачає розрахунок вартісного параметра, ідентифікацію контрольованих операцій, аналіз їх кількості та складності. Це дозволяє оцінити обсяг роботи та час, необхідний для проведення аналізу.
  2. Планування обсягу документів та часу, необхідної для її підготовки, а також розподіл завдань. Слід зазначити, що детальність і повнота документації залежить від складності контрольованої операції. У той же час, критерії суттєвості можна визначати власними положеннями юридичної особи.
  3. Процес оцінки. На даному етапі визначаються ключові аспекти галузі, в якій працює платник податків, та характеристики продукції, робіт, послуг у контрольованій операції. Потрібно виконати детальний аналіз факторів, які можуть вплинути на ціни, наприклад, ринкові умови, ступінь конкуренції та регуляторні вимоги. На цьому етапі розробляються критерії для визначення подібних операцій та організацій.
  4. Функціональний розбір. Передбачає детальний аналіз функцій, які виконують сторони операції, а також пов’язаних з ними ризиків та активів. Вивчення цих параметрів дає можливість класифікувати учасників угоди, наприклад, на виробників, дистриб’юторів, посередників з певними обмеженнями щодо їх функціональних обов’язків тощо.
  5. Вибір конкретного об’єкта аналізу. Беручи до уваги результати функціонального аналізу, вирішується, які сторони угоди будуть найбільш репрезентативними для дослідження. При цьому слід враховувати такі критерії, як застосовність методології, присутність аналогічних операцій, здійснених учасниками ринку, рівень складності виконуваних функцій та наявність особливих нематеріальних активів.
  6. Вибір зіставних операцій та методів ціноутворення. Проводити оцінку варто з прямого порівняння цін за допомогою аналізу власних операцій з незалежними контрагентами або партнерські угоди.
  7. Економічний аналіз. Потрібно провести розрахунок діапазону прибутковості та порівняльний аналіз, які дозволять визначити обґрунтованість цін.
  8. Підготовка звітності з трансфертного ціноутворення. На цьому етапі важливо систематизувати та пояснити всю роботу, виконану в ході економічного аналізу контрольованої операції.

У процесі підготовки звіту ТЦУ потрібно врахувати деякі важливі аспекти, які обовʼязково зазначаються в документації. Мова йде про особливості вибору методу, обґрунтування зіставних операцій, стабільність розрахунків, внутрішньогрупові аспекти. Дотримуючись норм ТЦУ та рекомендацій з нашої статті, ви зможете ефективно формувати звітність з трансфертного ціноутворення відповідно до всіх вимог та стандартів.