Короткий огляд бухгалтерських новин
- Від 14 вересня знов оновлення карантинних зон
В зв’язку із погіршенням епідемічної ситуації в Україні на позачерговому засіданні Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій було ухвалено рішення про новий розподіл регіонів, відповідно до темпів поширення коронавірусної хвороби COVID-19.
З 00 годин 00 хвилин 14 вересня (понеділок) почало діяти нове епідемічне зонування.
До червоної зони увійшли 14 міст та 23 райони з різних областей.
У помаранчеву зону разом з Києвом потрапили ще 25 міст та 62 райони.
У жовтій зоні 43 міста та 130 районів.
Повний перелік зон навів Міністр Кабінету міністрів О. Немчінов на своїй сторінці у Facebook.
Такі епідемічні рівні встановлюються на 14 днів.
- «Сплячі» ФОПи мають право на списання ЄСВ
В листі від 26.08.2020 року № 11220 фахівці Мінфіну надали відповідь на запит ДПСУ щодо правомірності списання боргів з ЄСВ у «сплячих» ФОПів, які перебували в стадії припинення до набрання чинності Закону № 592-ІХ.
Так, обов’язковою умовою для списання заборгованості зі сплати ЄСВ за період з 01.01.2017 р. до 03.06.2020 р. є виконання вимог, встановлених п. 915 Закону № 2464, зокрема, подання протягом 90 календарних днів з 03.06.2020 р. заяви про списання заборгованості, подання заяви державному реєстратору про припинення підприємницької діяльності або заяви до податкового органу про зняття з обліку, та подання звітності з ЄСВ.
Враховуючи це, дія пункту 915 Закону № 2464 поширюється на фізичних осіб – підприємців, які перебували в стані припинення до набрання чинності п. 5 розділу І Закону України № 592-ІХ, тобто до 03.06.2020 р.
Текст листа оприлюднив Голова податкового комітету ВРУ Д. Гетманцев на своїй сторінці у Facebook.
Нажаль, лист з’явився лише 10 вересня, а строк подання заяви та документів закінчився 31серпня. Тому, якщо комусь з ФОПів було відмовлено у списанні недоїмки з ЄСВ, підприємець може вирішити це питання лише звернувшись до суду.
Нагадаємо, що можливість списання боргів з ЄСВ стосується тільки ФОП-загальносистемників, які не отримували доходів з 01.01.2017 року.
- Уряд планує подовжити мораторій на перевірки
На черговому засіданні Кабінету Міністрів України 9 вересня було затверджено з техніко-юридичними правками План пріоритетних дій Уряду.
Як підкреслив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль, документ фундаментальний і в ньому міститься 690 пунктів. Кожен пункт має обґрунтування його важливості, відповідальних виконавців, строк виконання, індикатор виконання та очікувані результати.
Очільник Уряду виокремив з Плану дій наступні пункти:
- Робота з Європейським Союзом над «промисловим безвізом» та оновленням Угоди про асоціацію. Подання понад 30 євроінтеграційних законопроектів у рамках урядової програми «Шлях до Європи».
- Напрацювання законопроекту щодо вільної економічної зони для ІТ-галузі.
- Подовження на 6 місяців після закінчення карантину мораторію на держконтроль та перевірки бізнесу.
- Підтримка експорту через оновлення відповідного агентства.
- Створення Фонду розвитку сільських територій.
- Запровадження стимулів для молодих сімей, які хочуть започаткувати фермерське господарство.
- Запровадження «нульової декларації», тобто амністія капіталів.
- Завершення ліквідації Державної фіскальної служби, а також забезпечення умов для створення нового ефективного органу, який буде розслідувати економічні злочини.
- Комплексна реформа митниці (відкрита онлайн-база вартості товарів, зменшення суб’єктивного впливу митника на всі процедури).
- Встановлення понад півсотні систем автоматичного зважування на дорогах для запобігання їх руйнуванню.
- Остаточна ліквідація корупційного монстра ДАБІ та діджиталізація дозвільних процедур у будівництві.
- Продаж дозволів на користування надрами виключно на відкритих онлайн-торгах.
- Розробка законопроекту щодо накопичувальної пенсійної системи.
Прем’єр-міністр зауважив, що проводити детальний моніторинг виконання Плану буде Секретаріат Кабінету Міністрів.
- Заблоковано виплату лікарняних та декретних від ФСС
Фонд соціального страхування України офіційно повідомляє, що внаслідок незаконної реєстраційної дії приватного нотаріуса із Дніпропетровської області у державному реєстрі юридичних осіб щодо керівника виконавчої дирекції, заблоковано виконання Фондом своїх обов’язків перед застрахованими особами та потерпілими на виробництві.
Такі дії призвели до заборгованості з виплати матеріального забезпечення, страхових виплат та витрат на медичну і соціальну допомогу людям, які станом на сьогоднішній день склали понад 500 млн гривень.
У Фонді зазначають, що вчинена приватним нотаріусом реєстраційна дія проведена з грубим порушенням вимог законодавства та підлягає скасуванню.
Також повідомляється, що відповідно до постанови правління ФСС 10 вересня 2020 року Олену Думу звільнено з посади директора виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України та проведено з нею розрахунок при припиненні трудових відносин.
- Держстат та Мінекономіки скорочують кількість статистичних звітів
Як повідомляє Мінекономіки, завершено перший етап скорочення статистичної звітності суб’єктів господарювання. В результаті запропоновано скорочення кількості звітів (9 форм ДСС), відміна деяких додатків до них (що зменшує обсяг деяких звітів удвічі), зміна періодичності збирання (наприклад, замість квартального звіту – річний).
Але наразі невідомо, які саме звіти можна буде не подавати.
- Оновлено процедури подання інформації та взяття на облік суб’єктів фінмоніторингу
За повідомленням Міністерства фінансів України 9 вересня Уряд затвердив постанову про деякі питання фінансового моніторингу, яка забезпечує приведення актів Уряду до нових вимог законодавства з питань фінансового моніторингу.
СПФМ (суб’єктам первинного фінансового моніторингу – бухгалтерським компаніям, аудиторам, нотаріусам, адвокатам та іншим) матимуть змогу подавати інформацію про фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу, через електронний кабінет системи фінансового моніторингу. Такі нововведення дозволять зменшити матеріальні та часові затрати при виконанні своїх обов’язків в цій сфері.
Також надається змога СПФМ виконати свої обов’язки в частині подання нових видів повідомлень, а саме:
- кейсового звітування про підозрілі фінансові операції або діяльність клієнтів;
- розбіжності в інформації щодо кінцевих бенефіціарних власників клієнтів, встановленої в ході належної перевірки клієнта (так званої, «customer due diligence»), з інформацією, внесеною в ЄДР та застосування ризик-орієнтованого підходу.
Оновлено процедури подання інформації для взяття на облік (зняття з обліку) СПФМ; інформації про фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу; ведення Держфінмоніторингом обліку наданої інформації та ведення обліку суб’єктів первинного фінансового моніторингу.
Ця постанова набирає чинності 01 січня наступного року. Звертаємо увагу, що нормативно-правові акти з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення продовжують діяти і після набрання чинності Закону № 361-IX, в частині, що не суперечить його нормам. Тобто, до прийняття та набрання чинності цієї Постанови, інформацію щодо постановки на облік та про підозрілі фінансові операції клієнтів СПФМ, слід надавати до Держфінмоніторингу відповідно до вимог:
– постанови Кабінету Міністрів України від 05 серпня 2015 року № 552;
– Інструкції щодо заповнення форм обліку та подання інформації, пов’язаної із здійсненням фінансового моніторингу, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 29.01.2016 № 24.
- Податківці планують змінити декларацію з податку на прибуток
ДПС оприлюднила проєкт наказу Мінфіну «Про затвердження Змін до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств та визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства фінансів України від 13 червня 2016 року № 544».
Проєкт наказу розроблено з метою реалізації вимог законів України від 16 січня 2020 року № 466 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві», та від 14 липня 2020 року № 786 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб – підприємців».
Зокрема, передбачається подання декларації:
- юридичними та фізичними особами – підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування, фізичними особами – підприємцями та фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, які є платниками податку на прибуток при виплаті доходів (прибутків) нерезиденту з джерелом їх походження з України;
- іноземними компаніями;
- платниками податку юридичними особами, що здійснюють управління активами щодо діяльності інститутів спільного інвестування, утвореними без статусу юридичної особи, активами яких управляють такі особи відповідно до Закону України «Про інститути спільного інвестування».
Окрім основної частини декларації, вносяться зміни до додатків РІ, ЗП, ПН, АМ. Форму Декларації також доповнено додатками, в яких відображається інформація про контрольовані іноземні компанії та розрахунок податку на прибуток контрольованої іноземної компанії: КІК; КІК-К;КІК-ТЦ; КІК-ЦП.
- НБУ має намір спростити ведення касових операцій
Нацбанк України оприлюднив проєкт постанови «Про внесення змін до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні».
Це зумовлено тим, що Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб – підприємців” полегшив облік доходів роботи фізичних осіб-підприємців – платників єдиного податку першої та другої груп та платників єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість. Такі фізичні особи-підприємці вестимуть облік у довільній формі (паперовій або електронній), помісячно відображаючи отримані доходи.
Такі зміни мають набрати чинності з 01.01.2021 року. А до 5 жовтня поточного року приймаються зауваження та пропозиції на поштову або електронну адресу Національного банку України.