Перевірки трансфертного ціноутворення: підстави, умови та строки проведення

Україна — країна з величезним обсягом міжнародної торгівлі та іноземних інвестицій. Саме тому в 2013 році для врегулювання внутрішніх транзакцій між пов’язаними сторонами було впроваджено окремий інститут трансфертного ціноутворення (ТЦУ). В глобальному сенсі ТЦУ — це діяльність, спрямована на встановлення справедливої вартості товарів та послуг або ж вартості інших об’єктів, визначених ПКУ як об’єкти контрольованих операцій. Весь цей процес здійснюється під контролем державних податкових органів, які проводять перевірки щодо його відповідності вимогам закону та запобігання ухилень від сплати внесків до бюджету. Враховуючи серйозність ситуації дуже важливо розуміти умови трансфертного ціноутворення, підстави для проведення перевірок та їхні ключові особливості.

Мета перевірок трансфертного ціноутворення

Перевірка трансфертного ціноутворення ПКУ — це один з головних векторів роботи податкових органів, який дозволяє мінімізувати ризик незаконного відмивання грошей і надати вичерпні відомості про діяльність конкретного суб’єкта господарювання. 

Перевірка ТЦУ дозволяє контролюючим органам проаналізувати, яким чином певна угода впливає на загальний фінансовий результат як української компанії, так і іноземної групи підприємств. Саме тому моніторингу ТЦУ сьогодні приділяють багато уваги, як контролюючі органи, так і самі платники податків.

Підстави для перевірки ТЦУ

Закон про трансфертне ціноутворення (від 04.07.2013 408-VII) встановлює такі підстави для проведення моніторингу ТЦУ:

  • Отримання листа-повідомлення від податкової служби. Такі повідомлення надсилаються у тих випадках, коли платник податків здійснює контрольовані операції. Обов’язковою умовою для перевірки ТЦУ є надання відповідного звіту.
  • Виявлення податковим органом невідповідності принципу «витягнутої руки» під час проведення моніторингу трансфертного ціноутворення. 
  • Виявлення навмисних або випадкових помилок, допущених платником податків у Звіті про контрольовані операції, або несвоєчасне подання такого звіту.

В деяких випадках можуть проводитися позапланові перевірки трансфертного ціноутворення. Це може статися за таких умов:

  • У визначений законом строк суб’єкт господарювання не подав податкову декларацію, розрахунки та звіт з трансфертного ціноутворення.
  • Під час регулярної перевірки ТЦУ податковому органу вдалося виявити розбіжності у контрольованих операціях.
  • Платник податків не подав або подав з порушенням вимог п. 39.4 ПКУ звіт про контрольовані операції та/або документацію з ТЦУ.

Перевірка трансфертного ціноутворення в системі оподаткування здійснюється виключно за наявності безпечного доступу, допуску до відповідних територій, приміщень, документів платників податків та іншого.

У разі виявлення порушень правил трансфертного ціноутворення на порушників буде накладено санкції згідно з Податковим кодексом. Варто підкреслити, що під час воєнного стану відстрочки на штрафні санкції не діють.

Особливості перевірок ТЦУ

На перший погляд, перевірка ТЦУ нічим не відрізняється від стандартної позапланової перевірки звітів та фінансових документів. Однак для того, щоб контролюючі органи мали можливість здійснити перевірку трансфертного ціноутворення конкретного суб’єкта господарювання, потрібен спеціальний наказ. Напередодні перевірки ТЦУ контролюючий орган надсилає платнику податків відповідне повідомлення. По завершенню спеціалісти складають акт. Вимоги до оформлення цього документа регламентовані наказом Міністерства фінансів від 21 жовтня 2015 року №912.

Перевірки з ТЦУ мають свої відмінні риси, зокрема:

  • Строки проведення перевірки трансфертного ціноутворення в окремих випадках можуть досягати 18 місяців. За певних умов цей період може бути продовжено ще на 12 місяців (відповідно до рішення контролюючих органів).
  • Якщо звичайні операції підлягають перевірці протягом 1095 днів з моменту їх проведення, то перевірка у ТЦУ може бути проведена протягом 2555 днів. 

Відповідно до закону суб’єкт господарювання завжди може оскаржити рішення щодо перевірки ТЦУ. У разі, якщо платник податків не погоджується з висновками про перевірку, він може протягом 30 днів з моменту отримання копії акта оскаржити рішення контролюючого органу у судовому порядку.