1. Чергові зміни до декларації з податку на прибуток

Мінфін наказом від 13.02.2025 № 94 вніс зміни до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Мінфіну від 20.10.2015 № 897. 

Основною метою змін є приведення форми декларації у відповідність до положень ПКУ.

Нагадуюємо, що Законом № 4015 внесено зміни та доповнення до ПКУ щодо викладення в новій редакції положення про встановлення:

  • базової (основної) ставки податку у розмірі 25% для цілей:
  • оподаткування прибутку фінансової установи (крім страховика);
  • оподаткування скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії фінансової установи (крім страховика);
  • застосування положень щодо сплати податкового зобов’язання з податку  на прибуток під час виплати дивідендів фінансовою установою (крім страховика);
  • розміру авансового внеску, який сплачується платниками податку на прибуток підприємств за кожний пункт обміну іноземної валюти.

Крім того, Законом № 4015 доповнено ПКУ положеннями щодо особливостей оподаткування діяльності з роздрібної торгівлі пальним:

  • встановлено розмір авансового внеску з податку на прибуток підприємств за кожне місце роздрібної торгівлі пальним;
  • порядок сплати авансового внеску з податку на прибуток підприємств. 

А також ПКУ доповнено положеннями щодо особливостей визначення мінімального податкового зобов’язання у період  з 01 січня 2024 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан.

Водночас, Законом № 4113 доповнено ПКУ положеннями щодо невключення  до бази оподаткування операцій резидента Дія Сіті – платника податку  на особливих умовах суми пенсійних внесків у межах недержавного пенсійного забезпечення та страхових платежів.

Змінами до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств передбачено:

    • нові додатки: МПЗ-З і ЩАВ;
  • видалено додаток ОВ;
  • викладено в новій редакції рядки 26, 27 та 28 щодо авансових внесків для обмінників. У цих рядках з’явилася інформація про сплату авансових внесків роздрібними торговцями пальним. Саме для таких платників податку на прибуток розроблено окремий додаток ЩАВ;
  • внесено зміни для резидентів Дія Сіті (як до самої декларації, так і до додатка ДІЯ).

Також Мінфін одразу вніс косметичні зміни наказом від 03.03.2025 №133 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 13 лютого 2025 року № 94»

2.Оновлений довідник кодів ризиковості платників податків

Державна податкова служба оновила довідник кодів ризиковості платників податків. Їх використовують комісії ДПС при розгляді питань про відповідність платника критеріям ризиковості.

Основні зміни, затверджені наказом ДПС від 05.03.2025 р. № 195

  • уточнюються коди податкової інформації, які не застосовуються до виробників або надавачів послуг, або ж навпаки використовуються лише для цих категорій платників; 
  • змінюється період аналізу операцій з ризиковими контрагентами – тепер враховуватимуться лише операції, здійснені не раніше, ніж прийнято рішення про ризиковість контрагента. 

Запроваджується кілька нових кодів. Вони стосуватимуться: 

  • сумнівних операцій із закупівлі великих обсягів послуг чи робіт без реальних умов для їх виконання; 
  • залучення до операцій неплатників ПДВ без необхідних ресурсів для виконання зазначених робіт; 
  • експорту товарів невідомого походження в режимі РЕЗ; 
  • відсутності платника за податковою адресою, що унеможливлює проведення документальної перевірки.  

Ознайомитися з довідник можна тут.



3. Зміна порядку зупинення реєстрації податкових накладних – ініціатива ДПС

Голова ДПС України Р. Кравченко повідомив, що ініціював зміни до механізму зупинення реєстрації податкових накладних.  

Державна податкова служба вже передала свої пропозиції до Міністерства фінансів щодо змін до постанови Уряду від 11.12.2019 р. № 1165

Йдеться про зменшення кількості блокування податкових накладних, спрощення процедури реєстрації, підвищення ефективності автоматизованого моніторингу, мінімізацію адміністративного тиску. 

Передбачено шість ключових змін, які, за прогнозом ДПС, скоротять кількість заблокованих накладних: 

  • Збільшено ліміти для безумовної реєстрації накладних – граничний обсяг постачання зросте до 1 млн грн, а на одного контрагента – до 100 тис. грн. Змінено умову в частині кількості платників, на яких керівник може займати аналогічну посаду (зараз 3, планується 5). Операції з невеликими сумами (до 10 тис. грн) будуть реєструватися без затримок, цей ліміт нині становить 5 тис. грн. Ліміт загального обсягу таких операцій в поточному місяці буде збільшено до 3 млн грн (наразі 500 тис. грн). 
  • Спрощено перевірки податкових накладних для підприємців, які працюють у зонах із потенційною загрозою бойових дій, але де наразі немає активних боїв. Планується також швидша обробка накладних з експортними операціями, якщо їхні коди збігаються з кодами в таблиці даних платника податків і він не вважається ризиковим. 
  • Після виключення платників з переліку ризикових накладні підлягатимуть автоматичній реєстрації, якщо компанія має позитивну податкову історію та виконуються інші визначені умови. 
  • Змінено механізм автоматичного врахування таблиць даних платника – зниження потреби подавати документи для врахування таблиці. 
  • Зміни окремих показників позитивної податкової історії – більше підприємств зможуть скористатися такими показниками. Зокрема ліміти обсягу операцій збільшено з 1 млн грн до 3 млн грн, на одного контрагента зі 100 до 500 тисяч. Змінено умову в частині кількості платників на яких керівник може займати аналогічну посаду (зараз 3, планується 5).
  • Змінено критерій ризиковості операцій щодо розрахунків коригування податкових зобов’язань при поверненні товару від неплатника ПДВ, а саме не вважатиметься ризиком подання такого розрахунку коригування протягом 90 днів (наразі становить 30). Це зменшить ймовірність блокування розрахунку коригування при поверненні товару від неплатника. 



4. Оновлення правил подання повідомлень щодо заблокованих ПН в Е-кабінеті

Згідно з п. 6 Порядку № 520 платник ПДВ має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох ПН/РК, якщо такі ПН/РК складено на одного отримувача – платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких ПН/РК відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Але цю норму не було до кінця практично втілено.

У Клубі бухгалтерів у Фейсбуці один з підписників поділився інформацією, що ДПС України оновило програмне забезпечення Е-кабінету та змінило правила надсилання повідомлень про подання пояснень та копій документів щодо заблокованих ПН.

Тож тепер є можливість подання лише одного  Повідомлення про надання пояснень по розблокуванню декількох ПН, складених на різних контрагентів, за умови що в цих ПН зазначено однаковий код послуги за ДКПП або код товару за УКТ ЗЕД.



5. Чи можна одразу подати таблицю даних, аби не блокували ПН?

У ДПС у підкатегорії 101.18 «ЗІР» відповіли на питання: чи може платник податку подати таблицю даних без факту зупинення реєстрації ПН/РК у місяці, в якому його зареєстровано платником ПДВ, якщо дата такої реєстрації відбулася не з першого числа місяця?

Податківці зазначили, що відповідно до п. 3.1 розд. ІІІ Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 14.11.2014 № 1130, реєстрація осіб платниками ПДВ і перереєстрація платників ПДВ проводяться шляхом внесення записів до Реєстру платників ПДВ із формуванням за кожним таким записом окремого ідентифікатора.

Особа є зареєстрованою платником ПДВ з відповідної дати реєстрації, внесеної до Реєстру.

Порядок зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджено постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Відповідно до п. 12 Порядку зупинення платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку на додану вартість (далі – Таблиця) за встановленою формою (додаток 5).

Згідно з вимогами Порядку зупинення Таблицю може подати тільки зареєстрований платник ПДВ.

Водночас Порядок зупинення не містить обмежень щодо подання Таблиці платниками ПДВ, реєстрація яких відбулася не з першого числа місяця.

Отже, платник податку, зареєстрований платником ПДВ не з першого числа місяця, може подати Таблицю без факту зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у місяці такої реєстрації платником ПДВ.

6. Які документи підтверджують застосування роботодавцем ставки ЄСВ у 8,41%

Податківці в ІПК від 20.02.2025 г. № 896/ІПК/99-00-24-03-03 надали роз’яснення: чи може витяг із рішення експертної команди бути підставою для застосування роботодавцем ставки ЄСВ у розмірі 8,41%?

Пп. 5 п. 2 розділу ІІІ Інструкції про порядок нарахування і сплати ЄСВ, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015  № 449) передбачено, що підтвердженням встановлення працівнику інвалідності є завірена копія довідки до акта огляду в МСЕК про встановлення групи інвалідності. Ця норма лишилася з часів, коли документами, що підтверджують інвалідність повнолітнім особам, є видані органами медико-соціальної експертизи виписки/довідки до акта огляду МСЕК.

Відповідно до змін щодо реформування МСЕК, прийнятих Законом № 4170, з 1 січня 2025 року експертиза щодо встановлення інвалідності для повнолітніх осіб проводиться експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування особи (п. 2 розд. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4170).

Згідно з п. 53 Порядку № 449 після проведення оцінювання, прийняття та підписання в електронній системі рішення експертної команди на адресу електронної пошти особи, яка проходила оцінювання, надсилається витяг
із рішення, що формується в електронній системі у зв’язку з прийнятим рішенням, та рекомендації у зв’язку з прийнятим рішенням, які є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (у разі встановлення інвалідності). У разі відсутності електронної пошти зазначені документи надсилаються протягом п’яти календарних днів засобами поштового зв’язку рекомендованим листом із повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування).

Тож, тепер витяг із рішення експертної команди може бути підставою для застосування юридичною особою – роботодавцем ставки ЄСВ у розмірі 8,41%.

7. НБУ знову підвищив облікову ставку до 15,5%

Нацбанк ухвалив рішення про підвищення облікової ставки з 07.03.2025 р. до 15,5% річних

Це рішення спрямовуються на підтримання привабливості заощаджень у гривні, збереження стійкості валютного ринку та контрольованості інфляційних очікувань, що дасть змогу повернути інфляцію на траєкторію стійкого сповільнення до цілі 5%.  

Нагадуємо, що попереднє підвищення облікової ставки відбулося 24.01.2025 р.