24 лютого 2022 року стало початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Війська країни-агресорки вторглися до низки українських областей. Економічна криза через тривалий військовий конфлікт, численні обстріли та руйнування інфраструктури докорінно змінили трансфертне ціноутворення в системі оподаткування у період дії воєнного стану. Далі ми розкажемо про те, як відбувається контроль за ТЦУ на період до припинення або скасування воєнного стану.

Види звітів з трансфертного ціноутворення в умовах воєнного стану

Згідно п. 39.4. ПКУ для податкового контролю з питань ТЦУ існують такі види звітності та строки її подання:

  • Звіт про контрольовані операції та Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній. Звіт з трансфертного ціноутворення подається до 1 жовтня року, наступного за звітним (пп. 39.4.2 ПК).
  • Документація з ТЦУ (локальний файл) — на запит ДПСУ протягом 30 календарних  днів з дня його отримання (пп. 39.4.4. ПКУ).
  • Глобальна документація (майстер-файл). Потрібно подавати на запит ДПС протягом 90 календарних днів із дня його отримання. Подати майстер-файл ДПС можна не раніше ніж за 12 і не пізніше ніж 36 місяців із дати, коли закінчився фінансовий рік, що встановила міжнародна група компаній, до якої входить платник. За відсутності цих відомостей — не раніше ніж за 12 місяців і не пізніше ніж 36 місяців після закінчення звітного року (пп. 39.4.7 ПК). 
  • Звіт у розрізі країн міжнародної групи компаній (ст. 53 прик. пол. ПКУ). Щороку після укладення багатосторонньої угоди про автоматичний обмін міждержавними звітами.

Таким чином, навіть в умовах війни трансфертне ціноутворення продовжує працювати, передбачаючи встановлення цін на товари, послуги або інші активи, що передаються в контрольованих операціях у відповідності до принципу «витягнутої руки». Неподання звітності з ТЦУ без законодавчо обґрунтованих причин може призвести до низки штрафів

Сплата податків в умовах дії воєнного стану

З початком дії воєнного стану фактично всіх платників податків поділили на тих, хто має можливість своєчасно сплачувати податки, і тих, хто не має такої можливості (пп. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). При цьому варто звернути увагу на такі нюанси: 

  • Якщо у платника немає можливості своєчасно сплатити податки, він тимчасово звільняється від цієї відповідальності, проте зобов’язаний сплатити їх протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану.
  • Якщо у платника є можливість своєчасно сплачувати податки, він звільняється від відповідальності за несвоєчасну сплату податків та неподання відповідної звітності, граничний термін виконання яких припадає на період з початку дії воєнного стану (24.02.2022) до 09.05.2025 за умови реєстрації ПН/РК до 15 липня 2022 року.
  • Якщо у платника відновилась можливість сплачувати податки, термін виконання яких припадає на період з початку дії воєнного стану (24.02.2022) до дня відновлення можливості їхньої сплати, він звільняється від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов’язків. Але виключно за умови сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого місяця наступного за місяцем відновлення цих можливостей.

У разі неподання платником податків Звіту про контрольовані операції до ДПС та Документації з ТЦУ, він мусить сплатити податки протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану, щоб уникнути штрафу.

На платників, які в період дії воєнного стану мають можливість в повному обсязі виконувати свої податкові обов’язки, не поширюються умови законодавчо обгрунтованного неподання звітності. 

Перевірки ТЦУ під час воєнного стану

Законом №3453-ІХ передбачено відновлення документальних перевірок з 1 грудня 2023 року, врегульовані питання проведення перевірок на територіях, де ведуться бойові дії, та тимчасово окупованих територіях, умови проведення податкових перевірок.

У зв’язку з цим багатьох людей цікавить питання як написати заперечення до акту перевірки. Заперечення можна подати протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта перевірки. У цей же період подаються додаткові документи, які підтверджують показники, вказані платником податків у податковій звітності. 

Штрафи за неподання звітності з ТЦУ у період дії воєнного стану

25 березня 2025 року набули чинності зміни до ПКУ щодо нових розмірів штрафів за порушення строків (неподання) звітності з ТЦУ (ЗУ № 4112-IX). 

Ось деякі моменти, на які обов’язково варто звернути увагу: 

  • Штраф за неподання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній — 100 прожиткових мінімумів для працездатної особи станом на 1 січня звітного року. За несвоєчасне подання відповідного повідомлення штраф становить 50 прожиткових мінімумів (абзац восьмий пункту 120.6 статті 120 Податкового кодексу України).
  • Штраф за неподання звіту про контрольовані операції. Якщо компанія проігнорує норму Податкового кодексу в частині подання звіту по контрольованим операціям, то за всіма декларованими операціями, на неї буде накладено штраф у розмірі 300 прожиткових мінімумів працездатного громадянина. 
  • Штраф за несвоєчасне декларування контрольованих операцій у поданому звіті про контрольовані операції (якщо подано уточнюючий звіт) становить 1 прожитковий мінімум за кожен день затримки. Однак загальна сума штрафу не може перевищувати 300 прожиткових мінімумів або 0,5% від суми не задекларованих контрольованих операцій (абзац четвертий пункту 120.6 статті 120 Податкового кодексу України).
  • Штраф за неподання Документації з трансфертного ціноутворення. Його розмір становить 3% від загального об’єму контрольованих операцій, за якими платник податків має підготувати вказану Документацію. При цьому розмір стягнень за неподання документації з ТЦУ не повинен перевищувати 200 прожиткових мінімумів працездатного громадянина, зафіксованих на 01.01. звітного року за весь обсяг контрольованих операцій, здійснених протягом цього року.

Багатьох суб’єктів господарювання цікавить питання: чи нараховуються податкові штрафи під час воєнного стану. Відповідь на це питання однозначна. Жодних послаблень в аспекті трансфертного ціноутворення не було. За неподання (несвоєчасне подання) декларацій та звітів щодо контрольованих операцій на компанію чекають значні штрафи. 

Розмір штрафів за неподання (невчасне подання) декларацій та звітів трансфертного ціноутворення залежить від виду порушення та обсягу контрольованих операцій. Штрафи ТЦУ виражаються у прожиткових мінімумах працездатного громадянина, які встановлюються на законодавчому рівні на 1 січня звітного року.