Аудит ТЦУ є одним з головних напрямків діяльності податкових органів. І даному питанню приділяють велику кількість уваги не тільки контролюючі органи, але й платники податків. Крім формування та подачі звітної документації до податкової, юридичним особам, які входять до групи компаній, потрібно також регулярно проводити внутрішній аудит з трансфертного ціноутворення.

 

На сьогоднішній день система аудиту контрольованих операцій (далі – КО) з метою ТЦУ вважається невідʼємною частиною податкового контролю в різних державах. Мета такого аудиту полягає в перевірці: чи відбуваються комерційні операції між взаємопов’язаними сторонами за принципом «витягнутої руки». Мова йде про операції між компаніями в межах одного холдингу або материнською структурою та її підрозділами на тих умовах, які були б справедливими для незалежних юридичних осіб.

 

Про внутрішній аудит на підприємстві контрольованих операцій з трансфертного ціноутворення пропонуємо поговорити детальніше. Розглянемо основні етапи даної перевірки та причини заручитися підтримкою досвідчених аудиторів.

Особливості системи аудиту КО з метою трансфертного ціноутворення (ТЦУ)

Кожен платник податків повинен формувати звіт про контрольовані операції та подавати його до контролюючих органів на перевірку. Проте правильно проведений аудит КО з метою трансфертного ціноутворення дозволить більш ефективно виконувати зобовʼязання, покладені Податковим кодексом України. На сьогоднішній день основними етапами внутрішнього аудиту підприємства контрольованих операцій з ТЦУ є:

  1. Підбір обʼєктів для перевірки. Як правило, це юридичні особи, які здійснюють великий обсяг операцій з нерезидентами чи демонструють суттєві відмінності в маржинальності порівняно з ідентичними підприємствами на ринку.
  2. Збір необхідної інформації та документації. Спеціалістам, які проводять перевірку, потрібно зібрати договори та контракти, різноманітні платіжні документи, фінансову звітність та інші відомості, які необхідні для правильного аналізу умов КО та трансфертного ціноутворення.
  3. Проведення аналізу умов та ціноутворення контрольованих операцій. Аудитори проводять оцінювання відповідності вартості та умов КО між взаємоповʼязаними сторонами з урахуванням ринкових умов.
  4. Використання методів ТЦУ. Важливо памʼятати, що трансфертне ціноутворення передбачає застосування стандартних методів: зіставлення неконтрольованих цін, методика відсотка прибутку та чистої маржі. Використання даних методологічних принципів дозволяє оцінити адекватність трансфертного ціноутворення.
  5. Формування звіту про проведений аудит. На даному етапі відбувається підготовка висновків щодо порушення або дотримання принципів ТЦУ.
  6. Реалізація заходів у випадку виявлення порушень принципів трансфертного ціноутворення під час аудиту. На даному етапі компанії можуть реалізувати певні заходи, які допоможуть попередити внесення контролюючими органами коректив до податкових зобовʼязань, якщо ціни КО не відповідають принципу «витягнутої руки».

Варто відмітити, що внутрішній аудит здійснюється багатьма компаніями, які хочуть діяти відповідно до чинного законодавства України та попередити виникнення проблем з податковими органами з питань ТЦУ.

Чому варто звернутися за аудиторськими послугами до фахівців з ТЦУ?

Самостійне визначення компаніями рівня оподаткування, ідентифікація контрольованих операцій та подання звітності потребує ретельного вивчення фахівцем. Методи трансфертного ціноутворення відрізняються власними особливостями в кожній країні, тому з якісні аудиторські послуги з контрольованих операцій з ТЦУ дозволяють виявити всі ймовірні податкові ризики.

Для повноцінного виявлення слабких місць податкового контролю зовнішньоекономічних операцій варто залучити досвідченого експерта, який знає все про методики внутрішнього аудиту. Спектр послуг з аудиту контрольованих операцій ТЦУ передбачає:

  • перевірку підготовленої документації щодо КО на відповідність Податковому кодексу України;
  • виявлення інших операцій, які відносяться до контрольованих, і можуть вплинути на суму сплачуваних податків;
  • порівняння даних з положеннями щодо деофшоризації бізнесу;
  • аналіз аналітичних досліджень з КО за конкретний період;
  • розробку рекомендацій зі зміни підготовлених звітних документів, виправлення розрахункової інформації, переформатування аналітичних даних, додаткове оформлення документації з нововиявлених контрольованих операцій;
  • супровід при поданні звітності до податкових органів, виправлення допущених помилок, що пов’язані з останнім законодавчими змінами з транфертного ціноутворення;
  • підготовку протоколу рекомендацій з урахуванням результатів аудиту на майбутнє.

Внутрішній аудит, проведений досвідченим фахівцем, дозволить підприємству у подальшому самостійно готувати правильні документи з трансфертного ціноутворення.