Українські компанії, що входять до складу міжнародних груп із материнською компанією в США, Канаді або Ізраїлі, повинні самостійно подавати звіт у розрізі країн (CbC Report) за 2024 рік. Незважаючи на глобальну інтеграцію України в систему автоматичного обміну податковою інформацією, механізм обміну CbC-звітами з цими країнами ще не функціонує станом на кінець 2024 року. Відтак, відповідальність за подання звіту покладається безпосередньо на українських резидентів.

Україна приєдналася до автоматичного обміну звітами CbC, але не з усіма юрисдикціями

У межах реалізації Плану дій BEPS (Base Erosion and Profit Shifting), спрямованого на запобігання агресивному податковому плануванню, Україна долучилася до міжнародного механізму Country-by-Country Reporting (CbC). 4 липня 2024 року набула чинності Багатостороння угода компетентних органів (CbC MCAA), яка передбачає автоматичний обмін звітами між податковими органами країн-учасниць.

З цього моменту Державна податкова служба України (ДПС) почала отримувати звіти CbC від 21 іноземної юрисдикції. Проте автоматичний обмін можливий лише за наявності чинної угоди про такий обмін (QCAA) з відповідною державою. Станом на 31 грудня 2024 року угоди QCAA між Україною та США, Канадою та Ізраїлем ще не набрали чинності. Тому компанії з материнськими структурами в цих країнах повинні подавати звіти CbC в Україну самостійно.

Хто зобов’язаний подавати CbC-звіт в Україні

Обов’язок щодо подання звіту CbC виникає у компанії, яка одночасно:

  • є податковим резидентом України;
  • входить до складу міжнародної групи компаній (МГК) з річним консолідованим доходом понад 750 млн євро;
  • має материнську компанію в юрисдикції, з якою підписано міжнародний договір про обмін податковою інформацією, але угода про автоматичний обмін (QCAA) ще не набрала чинності станом на 31 грудня 2024 року.

У багатьох випадках такі компанії також здійснюють контрольовані операції з нерезидентами — зокрема, з материнськими або пов’язаними структурами. Відповідно, вони зобов’язані щороку до 1 жовтня подавати повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, що є основою для податкового моніторингу.

Строки подання, контроль з боку ДПС та відповідальність

Звіт у розрізі країн (CbC Report) подається до ДПС України:

  • не пізніше ніж через 12 місяців після завершення фінансового року, встановленого в структурі міжнародної групи;
  • якщо така інформація відсутня — протягом 12 місяців після завершення календарного року.

На підставі повідомлень про участь у МГК ДПС ідентифікує платників, які підлягають поданню CbC-звітів, та здійснює моніторинг відповідності. Звіти аналізуються на предмет:

  • повноти та достовірності інформації;
  • відповідності формату та структури звіту вимогам Податкового кодексу України та міжнародним стандартам.

У разі виявлення порушень платнику надсилається повідомлення з вимогою подати уточнюючий звіт або надати пояснення у 30-денний строк.

Неподання, несвоєчасне подання або подання недостовірної інформації у звіті в розрізі країн (CbC Report) або у повідомленні про участь у міжнародній групі компаній тягне за собою фінансову відповідальність згідно з пунктом 120.3 статті 120 Податкового кодексу України.

У випадку виявлення систематичних або умисних порушень ДПС має право ініціювати документальну перевірку відповідно до вимог ПКУ.

Висновки

Якщо ваша компанія є українським резидентом та входить до складу міжнародної групи з материнською компанією в США, Канаді або Ізраїлі, звіт CbC за 2024 рік підлягає поданню безпосередньо до ДПС України. Автоматичний обмін із цими країнами ще не запроваджений, тому обов’язок звітування покладається на українську компанію.

Для платників, які вже звітують про контрольовані операції, варто бути особливо уважними до цього обов’язку. Подання CbC-звіту не замінює звітність з трансфертного ціноутворення, а лише доповнює її. Порушення строків або вимог до звітності може призвести до фінансових санкцій та підвищених податкових ризиків.

Потрібна професійна допомога у підготовці звіту про контрольовані операції?
Залиште заявку у формі «Зворотного зв’язку» — і ми зв’яжемося з вами найближчим часом.